پهن – ضخیم آمریکا آمریکایی تیراندازی خبر

پهن – ضخیم: آمریکا آمریکایی تیراندازی خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی اگر مسئله ی ترامپ، قیمت بالای نفت و اوپک هست، کلید این ماجرا «ایران» است

جولین لی در بلومبرگ نوشت: یک بار دیگر دونالد ترامپ با استفاده از توییتر خود؛ اوپک را به خاطر زیاد کردن قیمت‌های نفت تحت فشار قرار داده هست. ولی این فشار‌ها باعث

اگر مسئله ی ترامپ، قیمت بالای نفت و اوپک هست، کلید این ماجرا «ایران» است

اگر مسئله ی ترامپ، قیمت بالای نفت و اوپک هست، کلید این ماجرا «ایران» است

عبارات مهم : ایران

جولین لی در بلومبرگ نوشت: یک بار دیگر دونالد ترامپ با استفاده از توییتر خود؛ اوپک را به خاطر زیاد کردن قیمت های نفت تحت فشار قرار داده هست. ولی این فشار ها باعث کم کردن قیمت نفت نمی شود بلکه تنها راه جهت دستیابی به این نشانه عوض کردن سیاست های او در قبال کشور عزیزمان ایران هست. متاسفانه چنین اتفاقی روی نخواهد داد و بنابراین روند زیاد کردن قیمت نفت استمرار پیدا می کند. قیمت نفت در عرض یک سال بیش از ۵۰ درصد زیاد کردن پیدا کرده است و هفته گذشته به حدود ۸۰ دلار هر بشکه رسید. لیکن معامله گران آینده نگری می کنند که توانایی ظرفیت تولید ذخیره نفت دنیا جهت جبران اختلال در عرضه به شدت کم کردن یافته هست.

به گزارش گزینش ، در ادامه این مطلب آمده است: آن ها به مسائلی آگاه هستند که ترامپ نمی تواند یا نمی خواهد درک کند: هنگامی که تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران در ماه نوامبر اجرایی شوند؛ تولیدکنندگان از توانایی محدودی جهت جبران نفت برخوردار هستند. اگر ترامپ بتواند در توقف کامل صادرات نفت کشور عزیزمان ایران موفق باشد آن ها باید روزانه حدود ۲.۷ میلیون بشکه نفت تولیدکنند. این حفره ای بزرگ است که پر کردن آن سخت خواهد بود. اگر آن ها در این زمینه شکست بخورند قیمت ها به شدت زیاد کردن پیدا خواهد کرد. طبق ارزیابی بانک مریل لینچ آمریکا، با توقف کامل صادرات نفت ایران، در صورتی که عربستان سعودی نتواند تمام آن را جبران کند؛ قیمت نفت به میزان ۱۲۰ دلار زیاد کردن خواهد یافت. در دنیای ترامپ، قیمت بنزین آمریکا هم اکنون باید کم کردن پیدا کند.

روز چهارشنبه عربستان سعودی اعلام کرد که در ماه گذشته ۱۰.۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است و قبل از موعد به آن سطح تولید مورد توافق اوپک پلاس در وین دست یافته هست. این زیاد کردن ۵۰۰ هزار بشکه در ماه می، بزرگترین زیاد کردن تولید عربستان از ماه ژوئن ۲۰۰۴ تا کنون بوده هست. ولی در این مسئله یک مسئله وجود دارد و آن هم عدم تطابق جهش تولید نفت عربستان با تولید کل اوپک هست. اگر به این اتفاق، کم کردن تولید ۳۵۰ هزار بشکه نفت کانادا به علت انفجار در خط لوله مک موری اشاره کنیم به نوعی حاکی از این است که کل زیاد کردن تولید عربستان گویی اصلا وجود نداشته هست؛ بنابراین زیاد کردن تولید نفت خام عربستان سعودی در ماه ژوئن با کم کردن تولید در سایر نقاط دنیا خنثی شد. حقیقت راحت این است که ظرفیت تولید ذخیره نفت دنیا جهت جبران از بین بردن کامل صادرات نفت ایران، کافی نیست.

اگر مسئله ی ترامپ، قیمت بالای نفت و اوپک هست، کلید این ماجرا «ایران» است

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ در مصاحبه با بلومبرگ گفت که عربستان سعودی می تواند فورا تولید نفت خود را به ۱۱.۵ میلیون بشکه در روز برساند و سپس ظرف ۶ تا ۹ ماه این میزان را ۱۲.۵ میلیون بشکه زیاد کردن دهند. وی در این مصاحبه هیچ اشاره ای به عوض کردن ارقام در ظرفیت تولید عربستان نکرد. ولی بسیاری نسبت به این امر بدبین هستند. شرکت بین المللی انرژی در آن وقت گفت که فراتر رفتن از ۱۱ میلیون بشکه نیازمند زیاد کردن تولید هزینه بر ساحلی هست. با توجه به آمار رسمی ارائه شده است از سوی اوپک، بالاترین میزان میانگین ماهانه تولید نفت عربستان ۱۰.۷۲ میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر ۲۰۱۶ هست. در حالی که تاکنون رقم بالاتر از این مشاهده نشده هست؛ بنابراین این بدان معنا نیست که زیاد کردن تولید نفت عربستان غیرممکن است بلکه به معنای ابهام در این زمینه هست. تنها چیزی که با قاطعیت می توانیم بگوییم این است که این کشور تنها حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت تولید ذخیره دارد. ممکن است چند صد هزار بشکه درروز از سوی امارات و کویت وجود داشته باشد. همچنین آن ها در منطقه بی طرف بین عربستان و کویت هم به اندازه ۵۰۰ هزار بشکه نفت دارند.

پس از سال ۲۰۱۵ م. عربستان سعودی به دلائل زیست محیطی تولید نفت در این میدان نفتی را متوقف کرده هست؛ ولی اکنون پیشنهاداتی مبنی بر بازگشایی مجدد آن در ماه های آینده وجود دارد. شاید سایر اعضای اوپک تنها حدود ۱۰۰ هزار بشکه ظرفیت تولید ذخیره داشته باشند و در خارج از اوپک، تنها روسیه است که عملیات زیاد کردن تولید خود را شروع کرده هست. ولی دولت روسیه در مورد میزان تولید ذخیره خود هیچ رقم رسمی منتشر نکرده هست. ولی بر اساس ارزیابی ها بین ۲۱۵ تا ۵۰۰ هزار بشکه نوسان دارد. یکی دیگر از راه حل های کوتاه مدت در این زمینه آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا هست. ولی این روش در صورت توقف فروش نفت کشور عزیزمان ایران کارایی چندانی ندارد. شاید به نظر برسد که زیاد کردن تولیدات نفت از سوی کشور های اوپک بتواند افت عرضه نفت ناشی از توقف فروش نفت کشور عزیزمان ایران بعد از تحریم ها را بر طرف کند، ولی این راه حل کوتاه مدت هست؛ بنابراین قیمت نفت زیاد کردن پیدا می کند مگر این که سیاست های ضد ایرانی ترامپ عوض کردن کند.

جولین لی در بلومبرگ نوشت: یک بار دیگر دونالد ترامپ با استفاده از توییتر خود؛ اوپک را به خاطر زیاد کردن قیمت‌های نفت تحت فشار قرار داده هست. ولی این فشار‌ها باعث

واژه های کلیدی: ایران | میلیون | آمریکا | ایرانی | عربستان | دونالد ترامپ | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz